WEG 01018OT3H215JP-S 12682729 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, ODP, 213/5JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
1800 rpm
10 hp
215JP
575V
Get it by Friday, Apr 10
€1,629.75 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 350% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91.7% |
| Efficiency @ 50% | 90.2% |
| Efficiency @ 75% | 91% |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 213JP |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JP |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 69.4A |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 250% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 1.3 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 4.79A |
| Noise Level | 59 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Rating | 10 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.77 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Product Datasheet | weg-01018ot3h215jp-s.pdf |
| Rated Current | 9.92A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 29.7 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Replaces | 01018OP3H215JP-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 67.05 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Service Factor | Hp | Nameplate Rpm | No Load Amps | Efficiency | Output Hp | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
05036OT3G324JP-W40 | 460V AC | - | 1.15 | 50 hp | 3600 RPM | 20.5A | 93.6% | - | €8,528.86 | |
![]() |
05036OT3G324JM-W40 | 460V AC | - | 1.15 | 50 hp | 3555 RPM | 20.5A | 93.6% | - | €8,528.86 | |
![]() |
00318OP3E182JM | 230/460V | 182JM | 1 | 3 hp | - | 2.1/4.2A | 50% | 3 hp | - | RFQ
|
![]() |
00156OP3E143JP | 230/460V | 145JP | 1 | 1 1/2 hp | - | 0.95/1.9A | 50% | 1 1/2 hp | - | RFQ
|
![]() |
00118OT3E143JP | 208-230/460V | 145JP | - | 1 hp | - | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
00518OP3E184JM | 230/460V | 184JM | 1 | 5 hp | - | 3.2/6.4A | 50% | 5 hp | - | RFQ
|
![]() |
00158OP3H145JM | 575V | 145JM | 1 | 1 1/2 hp | - | 0.96A | 50% | 1 1/2 hp | - | RFQ
|
Explore Products
- MALIN CO. 05-0201-001S Lockwire, 0.020 Inch Diameter, 831 ft. Length, Monel
- EATON HJD3250W Molded Case Circuit Breaker, Hjd Type, 3-Pole, 250A, 600 Vac, 250 Vdc, Without Terminals
- GRAINGER 9653_24_24 Stainless Steel Sheet 301, 24 Inch X 24 Inch Size, 0.125 Inch Thick, 41 Rockwell Hardness
- GENERAL ELECTRIC CR123H108A Thermal Unit 0.95 Fla For Ge Cr101
- KIPP K0298.3201 Threaded Positioning Feet, External Threads, Serrated, Steel, M16 Thread Size, Steel
- SOUTHWIRE COMPANY 66250401 Control Cable, Substation Wire, 7 Strand, 7 Conductor, 10 Awg, Copper
- CASH VALVE GT11319625 Connector, Male, 1/4 Npt x 1/4 Tube, Special Machining
- EATON 4A35176G01 Skeleton Breaker With 5 Inch Lrvi-G, 2000 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Wrot and Cast Copper Tube Fittings
- Multi-Tools
- Trailer Jack Accessories
- Overhead Conveyor Components
- Boring and Grooving Tool Holders
- BOLLE SAFETY Contour Safety Glasses
- LOUISVILLE FM1500 Series Fiberglass Twin Front Ladders
- RUD CHAIN WPPH-VIP Powerpoint Direct Vip Chain Connection Hoist Rings
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- DIXON Bosslock Couplers
- VULCAN HART Gutter Channel
- BOSTON GEAR Right-90 Series Spiral Bevel Gear Drives
- NIBCO S-311-Y Series Angle Valves, Bronze, Class 125, Solder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018OT3H215JP-S 12682729 Pump Motor, 10 HP, 1800 RPM, 575 V, 3 Phase, ODP, 213/5JP Frame, Footed, Close Coupled Pump
€1,629.75 /unit




