WEG 01018ES3ESA90LL 13574451 Saw Arbor Motor, 10 HP, 1720 RPM, 208-230/460v, CW Rotation
Get it by Tuesday, Apr 14
5.00% off
€2,847.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Saw Arbor Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Ambient Temp. Range | 40°C |
| Bearing Cap | No |
| Bearing Type | Ball |
| Breakdown Torque | 450% |
| Conduit Box Position | F1 |
| Connection Cables Quantity | 9 |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | Continuous , S6 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 85.5% |
| Efficiency @ 50% | 84.5% |
| Efficiency @ 75% | 85.5% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Extended Thru-bolts | No |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Aluminum |
| Flange | Without |
| Frame | 90L , 90L/MS |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 14.1/28.2-31.2A , 29.4-32.5/14.7A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 10 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 125/250-276A |
| Length Less Shaft | 23 15/16" |
| Locked Rotor Time | 6 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 10 sec. |
| Locked Rotor Torque | 459% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | RWG |
| Manufacturers Warranty Length | 1.5 yrs. |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Moment Of Inertia (j) | 0.3987 lbs.-sq. ft. |
| Motor Application | Power Tool |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Air Over |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise Shaft End |
| Motor Type | Three Phase |
| Mounting | B3R |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1715 RPM |
| No Load Amps | 8.13/14-16.3A |
| No. Of Shafts | 1 |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise | 51 dBA |
| Noise Level | 55 dBA |
| Nominal Efficiency | 85.5% |
| Number Of Poles | 4 |
| Overall Length | 26 7/16" |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.54 |
| Power Factor 75% | 0.67 |
| Power Factor_100% | 0.75 |
| Product Datasheet | weg-01018es3esa90ll.pdf |
| Rated Current | 14.7/29.4-32.5A |
| Rated Speed | 1715 RPM |
| Rated Voltage | 208-230/460V |
| Rotation | CW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Dia. | 1 3/16" |
| Shaft Length | 2 1/2" |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 4.72% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Thermal Protection | None |
| Torque | 30.1 lbs.-ft. |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | Yes |
| Voltage | 208-230/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 85.05 |
| Ship height (cm) | 24.64 |
| Ship length (cm) | 67.15 |
| Ship width (cm) | 76.2 |
| HS code | 8501524000 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Hp | Nameplate Rpm | Frame | Full Load Amps | Service Factor | Usable @ 208v | Nominal Efficiency | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00336ES3ESA80SL | 208-230/460V AC | 3 hp | 3500 RPM | 80S | 9.49-8.58/4.29A | 1 | Yes | 80.5% | €1,485.15 | |
| 00536ES3ESA80ML | 208-230/460V AC | 5 hp | 3470 RPM | 80M | 13.3-14.7/6.7A | 1 | Yes | 80.5% | €1,733.47 | |
| 00518ES3ESA90LL | 208-230/460V AC | 5 hp | 1740 RPM | 90L | 14.1-15.5/7A | 1.15 | Yes | 84.5% | €2,444.71 | |
| 00736ES3ESA80LL | 208-230/460V AC | 7 1/2 hp | 3490 RPM | 80L | 21.6-19.5/9.76A | 1 | Yes | 87.4% | €2,278.86 | |
| 00736ES3HSA80LL | 575V | 7 1/2 hp | 3600 RPM | 80L | 7.8A | 1 | No | 87.4% | - | RFQ
|
| 00718ES3ESA90LL | 208-230/460V AC | 7 1/2 hp | 1730 RPM | 90L | 22.4-20.3/10.1A | 1 | Yes | 85.3% | €2,654.92 | |
| 01036ES3ESA90LL | 208-230/460V AC | 10 hp | 3480 RPM | 90L | 27.2-24.6/12.3A | 1 | Yes | 85% | €2,747.83 |
Explore Products
- BROWNING 1094655 4L570 V-Belt, 57 in Outside Length, 4L Section Size, Rubber
- EATON JGC405035G Molded Case Circuit Breaker, Electronic Lsg Trip, 4-Pole, 50A, 600 Vac, 50/60 Hz
- WATTS LFFBV-TH 3/4 0792507 Ball Valve, 3/4 Inch Inlet, 350 Deg. F Max. Temp., 600 Psi
- APPROVED VENDOR HL14440TK Drill Bushing Type Hl Drill Size 1-3/4
- VERMONT GAGE 912225460 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 25.46 mm Size
- GRAINGER 015-471345 Stainless Steel Pipe
- BALDWIN FILTERS RS5448 Air Filter Element/radial Seal/inr
- PLAST-O-MATIC FC200EP-042-PV Constant Flow Control Valve, NPT Threaded Connection, PVC, EPDM Seal, 2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Broach Holders
- Portable Gas Heaters
- Stainless Steel Pipe Fittings
- Personnel Lifts
- Vortex Coolers
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X170 Gas Springs
- KEO High Performance Spotting Drills, 142 Degrees Point Angle, Carbide
- RUD CHAIN VRS-F Starpoints, Metric Thread
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- WESTWARD General Purpose Hole Saw Kit
- APPROVED VENDOR Extended Spring Clip
- STARRETT Granite Angle Plates: Pink, 2 and 4 Face Type
- ANSELL Alphatec 58-735 Advanced Chemical And Cut Protection Gloves
- SIOUX CHIEF Urinal Flange Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01018ES3ESA90LL 13574451 Saw Arbor Motor, 10 HP, 1720 RPM, 208-230/460v, CW Rotation
€2,997.67 /unit

