WEG 00789EP3QCT254V2F1-W 12172999 Cooling Tower Motor, 7.5/1.75 HP, 1800/900 RPM, 460 V, 3 Phase, TEFC, 254T Frame, Footed, 2 Winding
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,246.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 360% |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 23.213" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 88.5% |
| Efficiency @ 50% | 85.5% |
| Efficiency @ 75% | 88.2% |
| Enclosure | IC411 , Totally Enclosed Fan Cooled |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Fl Amps | 9.75A |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| Flange | Without |
| Frame | 254 T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Double Impregnation Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Joints Seal | Permatex |
| Kw | 5.5/1.3 kW |
| L.r. Amperes | 79.1A |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 260% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 2.62 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 , Foot Mounted |
| No Load Amps | 3.55A |
| No. Of Poles | 4, 8 |
| Noise Level | 64 dBA |
| Output Rating | 1 3/4 hp, 7 1//2 hp , 1 3/4 hp, 7 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Rated Current | 9.3A |
| Rated Speed | 1780 RPM |
| Rated Torque | 22.1 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 460V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 900/1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.11% |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 900/1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 128.25 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Service Factor | Full Load Amps | Rpm | No Load Amps | Frame | Mounting | Output Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
01589EP3PCT284V2-W22 | 230V | 1 | 18.1A | 880 RPM | 14A | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
00789EP3PCT254V2F1-W | 200V AC | 1.15 | - | 900/1800 RPM | 8.17A | 254T | Foot Mounted | 1 3/4 hp, 7 1//2 hp | €3,246.11 | |
![]() |
00589EP3QCT215V2-W22 | 230V | 1 | 6.13A | 885 RPM | 6.24A | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
04089EP3PCT364V2F1-W | 200V AC | 1.15 | - | 900/1800 RPM | 37.9A | 364/5T | Foot Mounted | 40 hp, 10 hp | €9,989.39 | |
![]() |
05089EP3QCT365V2F1-W | 460V AC | 1.15 | - | 900/1800 RPM | 22.5A | 364/5T | Foot Mounted | 12 1/2 hp, 50 hp | €12,707.83 | |
![]() |
01089EP3QCT256V2-W22 | 230V | 1 | 13A | 880 RPM | 10.4A | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
02589EP3QCT324V2F1-W | 460V AC | 1.15 | - | 900/1800 RPM | 13A | 324T | Foot Mounted | 6 1/4 hp, 25 hp | €6,674.09 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 111413250 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.1325 Inch Size
- EATON QPGFEP2050 Ground Fault Thermal-Magnetic Equipment Protector, 50 A, 10 Kaic, 2-Pole, 120/240 V
- T&S 011473-40 Inlet Flange Assembly, Deck Mount Style
- PARKER PFYK-5A-U
- STEARNS BRAKES 596699315 Switch/Capacitor Assembly
- WALTER TOOLS 7378653 Jobber Length Drill Bit, 12.50 mm Size, 124 mm Overall Length, Carbide
- DAYTON EA-CE2025SSPT Combination Starter Iec 20-25a Nema 4x Stainless Steel Cct
- ACME ELECTRIC AA53602030 Commercial Transformer, Toroid, 120/2 X 30V, 360VA
Explore More
- KEYSHAFT
- Steering and Turning Bars
- Temperature and Humidity Transducers
- Manual Diaphragm Valves
- Panel Saws
- Moisture Analyzers
- BURNDY Aluminium Compression Terminals, 2 Hole
- LOC-LINE Hose Kits
- ANSELL 11-541 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- TEMPCO Flanged Immersion Heaters
- WESTWARD Socket Adapters
- WERA TOOLS Insulated Screwdriver Blade
- EATON E59 AccuProx Series Analog Inductive Proximity Sensors
- POWER DRIVE Flat Face Idlers
- MERSEN FERRAZ Busbar Installation Devices
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 00789EP3QCT254V2F1-W 12172999 Cooling Tower Motor, 7.5/1.75 HP, 1800/900 RPM, 460 V, 3 Phase, TEFC, 254T Frame, Footed, 2 Winding
€3,246.11 /unit



