WEG 00789EP3PCT213VF1-W2 12172968 Electric Motor, 7.5/1.75Hp, 60Hz, 900/1800 Rpm
1800/900 rpm
7.5/1.75 hp
200V
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,932.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 300% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 18.021" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 88.5% |
| Efficiency @ 50% | 85.5% |
| Efficiency @ 75% | 87.5% |
| Enclosure | IC411 , Totally Enclosed Fan Cooled |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Plastic |
| Fl Amps | 21.9A |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| Flange | Without |
| Frame | 213 T |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 7 1/2 hp |
| Impregnation Method | Double Impregnation Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Joints Seal | Permatex |
| Kw | 5.5/1.3 kW |
| L.r. Amperes | 184A |
| Locked Rotor Time | 6 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 10 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 1" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 1.38 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 , Foot Mounted |
| No Load Amps | 10.4A |
| No. Of Poles | 4, 8 |
| Noise Level | 61 dBA |
| Output Rating | 1 3/4 hp, 7 1//2 hp , 1 3/4 hp, 7 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.77 |
| Power Factor_100% | 0.82 |
| Rated Current | 21.9A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 200V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 900/1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 900/1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 200V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 73.8 |
| Ship height (cm) | 72.12 |
| Ship length (cm) | 104.43 |
| Ship width (cm) | 63 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Service Factor | Full Load Amps | Hp | Rpm | Frame | No Load Amps | Duty Cycle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
04089EP3QCT326V-W22 | 460V | 1 | 18A | - | 885 RPM | - | 10A | - | - | RFQ
|
![]() |
00526EP3QCT254VF1-W2 | 460V | 1.15 | - | 5 hp | 600/1200 RPM | 254/6T | 2.3A | Continuous | €2,819.72 | |
![]() |
05089EP3PCT364VF1-W2 | 200V AC | 1.15 | - | - | 900/1800 RPM | 364/5T | 70.6A | S1 | €8,754.63 | |
![]() |
10089EP3QCT444VF1-W2 | 460V AC | 1.15 | - | - | 900/1800 RPM | 444/5T | 39A | S1 | €19,074.96 | |
![]() |
01589EP3HCT254VF1-W2 | 575V | 1.15 | - | - | 1800/900 RPM | 254T | 6.56A | Continuous | €2,973.31 | |
![]() |
05089EP3QCT364VF1-W2 | 460V AC | 1.15 | - | - | 900/1800 RPM | 364/5T | 30.7A | S1 | €8,621.57 | |
![]() |
00789EP3QCT213VF1-W2 | 460V AC | 1.15 | - | - | 900/1800 RPM | 213T | 4.5A | S1 | €1,932.88 |
Explore Products
- PROTEKTIVE PAK 1001618 Static Shield Bag, 1000 Series Metal-In, 405 x 455mm Size
- PARKER UYK-40
- VERMONT GAGE 912104040 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 4.04 mm Size
- 80/20 25-2428 25 S Panel Mount Bracket
- ACCUTEMP S3 Steamer, 6 KW, 208-240V, 1 Phase, 24 x 32 x 21 Inch Size
- REGAL 008419AS53 Spiral Point Tap, 5/16-24 Size, H3 Limit, 2 Flutes, Plug With Nitride & Steam Oxide
- 3M 7100138145 60440200966 / 40207 Heat Shrink Tubing, 6 Inch Length, Heavy Wall, Cross Linked Polyolefin
Explore More
- KEYSHAFT
- Security Carts
- Jaw Coupling Spiders
- MIG Welding Wire
- Roof Ventilator Accessories
- Voice Data Jack Boxes
- LOC-LINE Extended Element
- ANSELL 39-122 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- CONDOR Hi-Vis Pigskin Leather Orange Palm Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP69 Series Impact Wrenches
- ANVIL AS520S Series Channel With Long Slots
- VALTERRA PVC Gate Valve, FIPT x MIPT
- BRADY Banding Tape, Brown
- QORPAK Vial 18.48ml
- COOPER B-LINE Flexible Conduit/ Cable Fasteners
- COOPER B-LINE B115 Series Four Hole Corner Angles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 00789EP3PCT213VF1-W2 12172968 Electric Motor, 7.5/1.75Hp, 60Hz, 900/1800 Rpm
€1,932.88 /unit




