Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Cooling Tower Motor |
| Application | Cooling Tower |
| Body Material | Cast Iron |
| Composition | Cast Iron |
| Ct Speed Range | 20:1 |
| Efficiency | 89.5% |
| Enclosure Nema Rating | IC418 - TEAO |
| Enclosure Type | Teao |
| Frame | 213T |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Hp | 3 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Inverter Rating | Inverter Duty |
| Ip Enclosure Rating | IP55 |
| Mounting Arrangement | F1, F2 |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Nema Mount | With Base |
| Output Hp | 3 hp |
| Output Kw | 2.2 kW |
| Output Rpm | 1175/965 RPM |
| Phase | 3 |
| Rpm | 1100-1200 RPM |
| Service Factor | 1.25 |
| Space Heater Voltage | 110-127/200-240V AC |
| Temp Code | T3 = 200°C |