EATON H03924-150 Braided Hose Id 1.5 Inch Od 2.07 Inch Length 150 Foot | AF6XNU 20LV98
WEATHERHEAD H03924-150 Hydraulic Hose, 150 psi, 1 1/2 Inch Hose I.D., 2 5/64 Inch Hose O.D., 150 ft Hose Lg
Item: AF6XNUModel: H03924-150Cross Ref: 20LV98
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hydraulic Hose
Abrasion Resistance Standard
Burst Pressure 600 psi
Color Black
Conductivity Conductive
Construction Multi Braid
Cover Material Synthetic Rubber
Dash Size 24
Factory Crimp Yes
Height 2.07"
Hose Color Black
Hose Configuration Bulk Hose
Hose Cover Material Neoprene
Hose Fittings 430U
Hose Inside Dia. 1 1/2"
Hose Length 150 ft.
Hose Outside Dia. 2 5/64"
Hose Reinforcement Material Fiber
Hose Tube Material Synthetic Rubber
Inside Dia. 1 1/2"
Lay Line Style Ink Wheel
Length 50 ft.
Length Configuration 50, 100, 150
Max. Operating Temp. 275°F
Max. Working Pressure @ 70 F 150 psi
Min. Bend Radius 5"
Min. Operating Temp. -40°F
Outside Dia. 2.07"
Reinforcement Material Fabric And Wire
Safety Factor 4:1
Tube Material Synthetic Rubber
Wall Thickness 0.29"
Warranty Hydraulics Warranty
Width 2.07"
Working Pressure 150 psi