Item: CU9LADModel: SVJBR1212F11Cross Ref: 56PR71 / 5327103
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.63"
Inclination Angle
Insert Angle 35°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Iso Number SVJBR1212F11
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 80 mm
Projection Length 0.811"
Shank Height 12 mm
Shank Width 12 mm