Item: CU9KZJModel: SVHBR2525M11Cross Ref: 56PV42 / 5335858
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle
Insert Angle 35°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Iso Number SVHBR2525M11
Lead Angle 108°
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 150 mm
Projection Length 1.063"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm