WALTER TOOLS SRDCN2525M10 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, SRDC Toolholder, Round
Item: CU9KVWModel: SRDCN2525M10Cross Ref: 56PV06
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 45°
Cutting Direction Neutral
Functional Length 0.984"
Functional Width 0.492"
Inclination Angle
Insert Cutting Edge Length 10 mm
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 10
Insert Shape Round
Iso Number SRDCN2525M10
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 150 mm
Projection Length 1.26"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm