Item: CU9KRBModel: PVVBN2525M11Cross Ref: 56PM18
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 72.5°
Cutting Direction Neutral
Functional Width 0.492"
Inclination Angle
Insert Angle 35°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Iso Number PVVBN2525M11
Lead Angle 73°
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 150 mm
Projection Length 0.984"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm