Item: CU9KQNModel: PVJBR2020K11Cross Ref: 56PM12 / 5008876
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 93°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.984"
Inclination Angle
Insert Angle 35°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Iso Number PVJBR2020K11
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 125 mm
Projection Length 0.984"
Shank Height 20 mm
Shank Width 20 mm