Item: CU9LEGModel: PVJBR1616H11Cross Ref: 56PM10 / 5008874
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 93°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.787"
Inclination Angle
Insert Angle 35°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Iso Number PVJBR1616H11
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 100 mm
Projection Length 0.984"
Shank Height 16 mm
Shank Width 16 mm