WALTER TOOLS PTGNR3232P22 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PTGN Toolholder, Triangle
Item: CU9KPZModel: PTGNR3232P22Cross Ref: 56PY82
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 90°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.575"
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 22 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 22
Insert Shape Triangle
Iso Number PTGNR3232P22
Lead Angle 91°
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.13"
Shank Height 32 mm
Shank Width 32 mm