WALTER TOOLS PSSNR2020K12 Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSSN Toolholder, Square
Item: CU9KNYModel: PSSNR2020K12Cross Ref: 56PY53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 45°
Cutting Direction Right Hand
Functional Length 4.921"
Inclination Angle
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 12
Insert Shape Square
Iso Number PSSNR2020K12
Length 5.249"
Orthogonal Rake Angle -8°
Overall Length 133.32 mm
Projection Length 0.795"
Shank Height 20 mm
Shank Width 20 mm