Item: CU9KNJModel: PSKNR2525M12Cross Ref: 56PY72 / 5007948
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 75°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle -6°
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 12
Insert Shape Square
Iso Number PSKNR2525M12
Length 6.026"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 153.05 mm
Projection Length 0.906"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm