Item: CU9KMNModel: PSBNR3232P15Cross Ref: 56PY45 / 5007931
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 75°
Cutting Direction Right Hand
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 15
Insert Shape Square
Iso Number PSBNR3232P15
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.26"
Shank Height 32 mm
Shank Width 32 mm