Item: CU9LCZModel: PRGCR3225P12Cross Ref: 56PY27 / 5008759
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 90°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 12
Insert Shape Round
Iso Number PRGCR3225P12
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.26"
Shank Height 32 mm
Shank Width 25 mm