Item: CU9LDNModel: PDJNR3232P15Cross Ref: 56PX46 / 5008033
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 93°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.575"
Inclination Angle -7°
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 15
Insert Shape Diamond
Iso Number PDJNR3232P15
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.425"
Shank Height 32 mm
Shank Width 32 mm