Item: CU9KKYModel: PDJNR2020K11Cross Ref: 56PX34 / 5008057
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.984"
Inclination Angle -7°
Insert Angle 55°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 11 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 125 mm
Projection Length 1.169"
Shank Height 20 mm
Shank Width 20 mm