Item: CU9KKTModel: PCLNR2020K12Cross Ref: 56PX06
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 95°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.984"
Inclination Angle -6°
Insert Angle 80°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Lever Lock
Insert Seat Size 12
Insert Shape Diamond
Iso Number PCLNR2020K12
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 125 mm
Projection Length 1.071"
Shank Height 20 mm
Shank Width 20 mm