WALTER TOOLS P235099-EGUNF10 Sti Tap, #10-32 Thread Size, 10 mm Thread Length, Right Hand | CU9APA 429A42
WALTER TOOLS P235099-EGUNF10 Sti Tap, #10-32 Thread Size, 10 mm Thread Length, Right Hand
Item: CU9APAModel: P235099-EGUNF10Cross Ref: 429A42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tap
55% Thread Drill Size 4.25 mm
65% Thread Drill Size 4.15 mm
75% Thread Drill Size #21
Clamping Width 0.193"
Connection Dia. 0.236"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.315"
Extended Neck Yes
Features For Long Chipping Materials
Finish Bright
Fits Class Class 3B
Functional Length 3.15"
Material Grade - Machining Vanadium High Speed Steel
Measurement System Pipe
Number Of Flutes 3
Overall Length 80 mm
Primary Material Application Steel
Primary Material Application Iso Code P
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper
Secondary Material Application Iso Code N, O
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 50 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 4.9 mm
Standards DIN 2184-1
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Bright
Tap Material High Speed Steel
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size #10-32
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm
Thread Limit H2
Thread Size #10-32
Thread Standard EGUNF
Threads Per Inch 32
Usable Length 1.181"