WALTER TOOLS N225069-EGUNC10 Sti Tap, #10-24 Thread Size, 10 mm Thread Length, Right Hand | CU9ANV 428R65
WALTER TOOLS N225069-EGUNC10 Sti Tap, #10-24 Thread Size, 10 mm Thread Length, Right Hand
Item: CU9ANVModel: N225069-EGUNC10Cross Ref: 428R65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tap
55% Thread Drill Size #21
65% Thread Drill Size #23
75% Thread Drill Size #25
Clamping Width 0.217"
Connection Dia. 0.276"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.315"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Fits Class Class 3B
Functional Length 3.15"
Material Grade - Machining Vanadium High Speed Steel
Measurement System Pipe
Number Of Flutes 2
Overall Length 80 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Primary Material Application Iso Code N
Secondary Material Application Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Dia. 7 mm
Shank Length 50 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 5.5 mm
Standards DIN 2184-1
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Bright
Tap Material High Speed Steel
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size #10-24
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 10 mm
Thread Limit 3B
Thread Size #10-24
Thread Standard Coarse
Threads Per Inch 24
Usable Length 1.181"