WALTER TOOLS K2031407-M10 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length | CU9BCF 428K66
WALTER TOOLS K2031407-M10 6476200 Straight Flute Tap, M10X1.5 Thread Size, 20 mm Thread Length, 100 mm Length
Item: CU9BCFModel: K2031407-M10Cross Ref: 428K66 / 6476200
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 8.9 mm
65% Thread Drill Size 0.344"
75% Thread Drill Size 8.5 mm
Clamping Width 0.315"
Connection Dia. 0.394"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.433"
Extended Neck Yes
Functional Length 3.937"
Number Of Flutes 4
Overall Length 100 mm
Primary Material Application Cast Iron
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 65 mm
Shank Type Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 8 mm
System Of Measurement Metric
Tap Length Standard DIN 371
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm
Thread Limit 6HX
Thread Pitch 1.5 mm
Thread Standard Metric Coarse
Usable Length 1.378"