WALTER TOOLS EP2053302-M2.5 6245621 Spiral Flute Tap, M2.5X0.45 Thread Size, 4 mm Thread Length, 50 mm Length, Thl
Item: CU9EWKModel: EP2053302-M2.5Cross Ref: 428D25 / 6245621
7 In Stock
9.3 mm
M 2.5
2.8 mm
4 mm
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Spiral Flute Tap |
| 55% Thread Drill Size | #44 |
| 65% Thread Drill Size | 2.1 mm |
| 75% Thread Drill Size | #46 |
| Clamping Width | 2.1 mm |
| Connection Dia. | 2.8 mm |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Drill Bit Size | 2.05 mm |
| Driving Square Length | 5 mm |
| Extended Neck | Yes |
| Features | For Long Chipping Materials |
| Finish | Titanium Halogen Nitride Coated |
| Functional Length | 50 mm |
| Helix Angle | 45° |
| Number Of Flutes | 3 |
| Overall Length | 50 mm |
| Primary Material Application Iso Code | K, M, N, P |
| Shank Dia. | 2.8 mm |
| Shank Length | 37.5 mm |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Spiral Direction | Right Hand |
| Square Size | 2.1 mm |
| Standards | DIN 371 |
| System Of Measurement | Metric |
| Tap Chamfer | Modified Bottoming, Semi Bottoming |
| Tap Finish | THL |
| Tap Material | High Speed Steel |
| Tap Shank Standard | DIN 371 |
| Tap Style | Spiral Flute |
| Tap Thread Size | M2.5 x 0.45 |
| Tap Type | Spiral Flute |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 4 mm |
| Thread Limit | 6GX |
| Thread Limit/class Of Fit | 6GX |
| Thread Pitch | 0.45 mm |
| Thread Size | M2.5 x 0.45 |
| Thread Standard | Metric Coarse |
| Usable Length | 9.3 mm |