Item: CU9LEJModel: DVJNR2020K16Cross Ref: 56PN31
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 93°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.984"
Inclination Angle -13°
Insert Angle 35°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 16 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 16
Insert Shape Diamond
Iso Number DVJNR2020K16
Orthogonal Rake Angle -4°
Overall Length 125 mm
Projection Length 1.835"
Shank Height 20 mm
Shank Width 20 mm