Item: CU9LBZModel: DTGNR2525M22Cross Ref: 56PR48 / 5204639
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 90°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.26"
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 22 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 22
Insert Shape Triangle
Iso Number DTGNR2525M22
Lead Angle 91°
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 150 mm
Projection Length 1.264"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm