Item: CU9JZDModel: DCLNR3232P16Cross Ref: 56PM79 / 5042199
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 95°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.575"
Inclination Angle -6°
Insert Angle 80°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 16 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 16
Insert Shape Diamond
Iso Number DCLNR3232P16
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.535"
Shank Height 32 mm
Shank Width 32 mm