Item: CU9JZJModel: DCLNR2020X12-PCross Ref: 56RC33 / 6824152
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 95°
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 2175.566 psi
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.984"
Inclination Angle -6°
Insert Angle 80°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 12
Insert Shape Diamond
Iso Number DCLNR2020X12-P
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 115 mm
Projection Length 1.516"
Shank Width 20 mm