Item: CU9JWYModel: DCBNR3225P12Cross Ref: 56PZ11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 75°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.866"
Inclination Angle -6°
Insert Angle 80°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 12
Insert Shape Diamond
Iso Number DCBNR3225P12
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.362"
Shank Height 32 mm
Shank Width 25 mm