Item: CU9JWQModel: DCBNR2525M12Cross Ref: 56PZ09 / 5673870
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 0.866"
Inclination Angle -6°
Insert Angle 80°
Insert Cutting Edge Length 12 mm
Insert Holding Type Top And Hole Clamping
Insert Seat Size 12
Insert Shape Diamond
Iso Number DCBNR2525M12
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 150 mm
Projection Length 1.362"
Shank Height 25 mm
Shank Width 25 mm