WALTER TOOLS DC170-05-08.400A1-WJ30EJ Jobber Length Drill Bit, 8.40 mm Drill Bit Size, 103 mm Overall Length, Carbide | CU8TDP 53AU60
WALTER TOOLS DC170-05-08.400A1-WJ30EJ 6745253 Jobber Length Drill Bit, 8.40 mm Size, 103 mm Overall Length, Carbide
Item: CU8TDPModel: DC170-05-08.400A1-WJ30EJCross Ref: 53AU60 / 6745253
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.331"
Decimal Equivalent 0.3307
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 8.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.53 mm
Drilling Depth 1.929"
Finish Titanium Aluminum Nitride, Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining Tialn+Alcrn
Flute Length 61 mm
Material Grade - Machining Grade WJ30EJ
Maximum Drilling Depth 49 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 103 mm
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 40 mm
Sheeter Drill No
Size 8.4 mm