WALTER TOOLS DC150-08-07.400A1-WJ30TA Taper Length Drill Bit, 7.40 mm Drill Bit Size, 76 mm Flute Length, 8 mm Shank Dia | CU9CQC 53AH63
WALTER TOOLS DC150-08-07.400A1-WJ30TA 6618669 Taper Length Drill Bit, 7.40 mm Drill Bit Size, 76 mm Flute Length, 8 mm Shank Dia
Item: CU9CQCModel: DC150-08-07.400A1-WJ30TACross Ref: 53AH63 / 6618669
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.291"
Decimal Equivalent 0.2913
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 7.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.35 mm
Drilling Depth 2 13/25"
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 76 mm
Material Grade - Machining Grade WJ30TA
Max. Drilling Depth 64 mm
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 116 mm
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm
Sheeter Drill No
Size 7.4 mm