WALTER TOOLS DC150-08-05.400A1-WJ30TA Taper Length Drill Bit, 5.40 mm Drill Bit Size, 57 mm Flute Length, 6 mm Shank Dia | CU9CMY 53AL88
WALTER TOOLS DC150-08-05.400A1-WJ30TA 6618644 Taper Length Drill Bit, 5.40 mm Drill Bit Size, 57 mm Flute Length, 6 mm Shank Dia
Item: CU9CMYModel: DC150-08-05.400A1-WJ30TACross Ref: 53AL88 / 6618644
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Taper Length Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.213"
Decimal Equivalent 0.2126
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 5.4 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 0.983 mm
Drilling Depth 1.89"
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 57 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade WJ30TA
Length 3.819"
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade WJ30TA
Max. Drilling Depth 48 mm
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 97 mm
Point Angle 140°
Point Type Split Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Hardened Steel, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code H, M, O
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 5.4 mm