Item: CU9JWLModel: CRSNR3232P15-IDCross Ref: 56RA08 / 6296169
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Approach Angle 45°
Cutting Direction Right Hand
Functional Width 1.575"
Inclination Angle -6°
Insert Clearance Angle
Insert Cutting Edge Length 15 mm
Insert Holding Type Top Clamp
Insert Seat Size 15
Insert Shape Round
Iso Number CRSNR3232P15-ID
Length 6.693"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 170 mm
Projection Length 1.181"
Shank Height 32 mm
Shank Width 32 mm