WALTER TOOLS A6589DPP-4.6 Coolant Fed Drill 4.6mm 140 Carbide | AF8XHD 29HW68
WALTER TOOLS A6589DPP-4.6 5834806 Coolant Fed Drill 4.6mm 140 Carbide
Item: AF8XHDModel: A6589DPP-4.6Cross Ref: 29HW68 / 5834806
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.181"
Cutting Edge Length 2.205"
Decimal Equivalent 0.1811
Depthdia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 4.6 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.837 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 64 mm
Flute Type Spiral
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 56 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 102 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Primary Material Application Iso Code H, K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series X.Treme D12
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 4.6 mm