WALTER TOOLS A6589DPP-10.2 Coolant Fed Drill 10.2mm 140 Carbide | AF8XKQ 29HX32
WALTER TOOLS A6589DPP-10.2 5834749 Coolant Fed Drill 10.2mm 140 Carbide
Item: AF8XKQModel: A6589DPP-10.2Cross Ref: 29HX32 / 5834749
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.402"
Cutting Edge Length 5.512"
Decimal Equivalent 0.401"
Dimension Type Metric
Finish TiAlN
Flute Length 158 mm
Grade Grade K30F
List Number A3382
Material Solid Carbide
Overall Length 206 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Shank Dia. 12 mm
Size 10.2 mm