WALTER TOOLS A6292TIN-21 Jobber Length Drill Bit, 21 mm Drill Bit Size, 145 mm Flute Length | CU8QBZ 442U76
WALTER TOOLS A6292TIN-21 Jobber Length Drill Bit, 21 mm Size, 145 mm Flute Length
Item: CU8QBZModel: A6292TIN-21Cross Ref: 442U76
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 6.31 mm
Finish Tin
Flute Length 145 mm
Flute Type Parabolic
Grade Grade M42
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 145 mm
Mfr. Series Megajet Series
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 207 mm
Point Angle 130°
Point Type Split Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Secondary Material Application Nickel, Titanium
Shank Dia. 25 mm
Shank Length 56 mm
Shank Type Straight
Sheeter Drill No
Size 21 mm