WALTER TOOLS A3153-0.73 Micro Drill Bit, 0.73 mm Drill Bit Size, 3/16 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YUA 440R83
WALTER TOOLS A3153-0.73 5063012 Micro Drill Bit, 0.73 mm Drill Bit Size, 3/16 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YUAModel: A3153-0.73Cross Ref: 440R83 / 5063012
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Left Hand
Cutting Edge Dia. 0.029"
Cutting Edge Length 0.142"
Decimal Equivalent 0.0287
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 0.73 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 3/16"
Max. Drilling Depth 0.189"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1 mm
Shank Length 20.2 mm