WALTER TOOLS A1249XPL-1.1 Jobber Length Drill Bit, 1.10 mm Drill Bit Size, 14 mm Flute Length, 36 mm Overall Length | CU8NZM 441X64
WALTER TOOLS A1249XPL-1.1 Jobber Length Drill Bit, 1.10 mm Size, 14 mm Flute Length, 36 mm Overall Length
Item: CU8NZMModel: A1249XPL-1.1Cross Ref: 441X64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.043"
Cutting Edge Length 0.472"
Decimal Equivalent 0.0433
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1.1 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.256 mm
Finish Aluminum Chromium Nitride
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 14 mm
Flute Type Parabolic
Grade Grade XPL
Length 1.417"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade XPL
Max. Drilling Depth 14 mm
Mfr. Series UFL Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 36 mm
Point Angle 130°
Point Type Conventional Point
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P
Secondary Material Application Composite, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, S
Shank Length 22 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 1.1 mm