WALTER TOOLS A1211-0.67 Jobber Length Drill Bit, 0.67 mm Drill Bit Size, 8 mm Flute Length, 26 mm Overall Length | CU8NXX 442C99
WALTER TOOLS A1211-0.67 5058429 Jobber Length Drill Bit, 0.67 mm Size, 8 mm Flute Length, 26 mm Overall Length
Item: CU8NXXModel: A1211-0.67Cross Ref: 442C99 / 5058429
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.026"
Cutting Edge Length 0.272"
Decimal Equivalent 0.0264
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 0.67 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.201 mm
Finish Bright
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 8 mm
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Length 1.024"
Max. Drilling Depth 8 mm
Mfr. Series N Series
Number Of Flutes 2
Overall Length 26 mm
Point Angle 118°
Point Type Conical Point
Primary Material Application Cast Iron, Steel
Primary Material Application Iso Code K, P
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code M, N, O, S
Shank Length 18 mm
Sheeter Drill No
Size 0.67 mm