WALTER TOOLS A1211-0.29 Jobber Length Drill Bit, 0.29 mm Drill Bit Size, 3 mm Flute Length, 19 mm Overall Length | CU8NWR 442C73
WALTER TOOLS A1211-0.29 5058391 Jobber Length Drill Bit, 0.29 mm Size, 3 mm Flute Length, 19 mm Overall Length
Item: CU8NWRModel: A1211-0.29Cross Ref: 442C73 / 5058391
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Jobber Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.011"
Cutting Edge Length 0.098"
Decimal Equivalent 0.0114
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 0.29 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.0871 mm
Finish Bright
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 3 mm
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 3 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 19 mm
Point Angle 118°
Point Type Facet
Primary Material Application Cast Iron, Steel
Primary Material Application Iso Code K, P
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Hardened Steel, Nickel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code M, N, O, S
Series N Series
Shank Dia. 0.011"
Shank Length 16 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 0.29 mm