WALTER TOOLS A1148-11.5 Screw Machine Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 1 27/32 Inch Flute Length, Conical Point | CU8YEL 441G16
WALTER TOOLS A1148-11.5 5057130 Screw Machine Drill Bit, 11.50 mm Size, 1 27/32 Inch Flute Length, Conical Point
Item: CU8YELModel: A1148-11.5Cross Ref: 441G16 / 5057130
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Screw Machine Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.453"
Cutting Edge Length 1.142"
Decimal Equivalent 0.4528
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conical Point
Drill Bit Size 11.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 2.68 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 1 27/32"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Number Of Flutes 2
Overall Length 95 mm
Primary Material Application All Materials
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Shank Dia. 11.5 mm
Shank Length 48 mm