WALTER TOOLS A1148-1/4IN Screw Machine Drill Bit, 1/4 Inch Drill Bit Size, 70 mm Overall Length | CU8WMD 441G08
WALTER TOOLS A1148-1/4IN 5057122 Screw Machine Drill Bit, 1/4 Inch Size, 70 mm Overall Length
Item: CU8WMDModel: A1148-1/4INCross Ref: 441G08 / 5057122
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 5
Product Specifications:
Item Screw Machine Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 1/4"
Decimal Equivalent 0.25
Depth X Dia. Ratio 3xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 1/4"
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Screw Machine Length
Drill Point Length 1.48 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 1 7/32"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Measurement System Fractional Inch
Number Of Flutes 2
Overall Length 70 mm
Primary Material Application All Materials
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Shank Dia. 6.35 mm
Shank Length 39 mm