VESTIL STEP-17-GY Steel Rolling Step Stool 17 Inch Top Step Height 500 lb Capacity, Gray
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Step Stool |
| Ansi Ladder Rating | Not Rated |
| Assembled Depth | 17 7/8" |
| Assembled Height | 17 1/8" |
| Assembled Width | 17 7/8" |
| Assembled/unassembled | Assembled |
| Base Dia. | 17 7/8" |
| Base Length | 17 7/8" |
| Base Width | 17 7/8" |
| Batteries Included | No |
| Battery Charger Included | Not Required |
| Bottom Step Height | 8 7/8" |
| Capacity | 500 lbs. |
| Caster/wheel Material | Hard Plastic |
| Certification Indicator | No |
| Climbing Angle | 90° |
| Color | Gray |
| Color Family | Gray |
| Contains Hazardous Material Or Is Aerosol | No |
| Distance Between Rung/steps | 8 1/2" |
| Distance Between Steps | 8 1/2" |
| Duty Rating | 500 lbs. |
| Features | Convenient And Easy To Use |
| Front Wheel Dia. | 1 1/4" |
| Handrail Design | No Handrail |
| Handrail Material | Not Applicable |
| Height | 17 1/8" |
| Ladder Material | Steel |
| Length | 17 3/4" |
| Material | Steel |
| Measuring Units | EACH |
| No. Of Casters/wheels | 3 |
| No. Of Steps | 2 |
| Number Of Casters | 3 |
| Number Of Steps | 2 |
| Number Of Wheels | 3 |
| Origin Criterion | No |
| Overall Height | 17 1/8" |
| Powered Parts Tray Included | No |
| Rail Type | No Handrail |
| Rear Wheel Dia. | 1 1/4" |
| Rung/step Depth | 11 3/8" |
| Rung/step Material | Rubber |
| Rung/step Width | 11 3/8" |
| Safety Gate | No |
| Spring Loaded | Yes |
| Step Depth | 11 3/8" |
| Step Material | Rubber |
| Step Width | 11 3/8" |
| Top Step Depth | 11 3/8" |
| Top Step Dia. | 11 3/8" |
| Top Step Height | 17" |
| Top Step Height From Ground | 17" |
| Wheel Dia. | 1" |