VESTIL AHS-4-10-12 Steel Adjustable Height Gantry Crane with Phenolic Caster, 10 x 12 ft, 4000 lb Capacity, Blue
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,108.86 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Portable Gantry Crane |
| Adjustable Height | Yes |
| Assembled Depth | 119 3/4" |
| Assembled Height | 152" |
| Assembled Width | 76 1/8" |
| Assembly | Assembly Required |
| Base Length | 119 3/4" |
| Base Width | 76 1/8" |
| Batteries Included | No |
| Beam Height | 8 1/8" |
| Beam Height | 8.13" |
| Beam Length | 120" |
| Capacity | 4000 lbs. |
| Caster Configuration | Swivel (4) Position Locking Casters |
| Caster Dia. | 8" |
| Caster Lock | Yes |
| Caster Material | Glass Filled Nylon |
| Caster Width | 2" |
| Caster/wheel Locking | Yes |
| Certification Indicator | D |
| Color | Blue |
| Color Family | Blue |
| Contains Hazardous Material Or Is Aerosol | No |
| Features | Heavy Duty Welded Steel Construction For Long Lasting Use |
| Flange Width | 4" |
| Frame Material | Steel |
| Height | 152" |
| Height Adjustment | 6 In. |
| I Beam Height | 90" to 144" |
| I Beam Length | 120" |
| Increment Height Adjustment | 6" |
| Length | 119 3/4" |
| Material | Steel |
| Max. Clearance | 144" |
| Max. Overall Height | 152" |
| Measuring Units | EACH |
| Min. Clearance | 90" |
| Minimum Clearance | 90" |
| No. Of Casters/wheels | 4 |
| Number Of Casters | 4 |
| Origin Criterion | B |
| Under I Beam Usable Height | 90" to 144" |
| Usable Beam Length | 89 3/4" |
| Usable Travel Distance | 89 3/4" |
| Wheel Dia. | 8" |
| Wheel Material | Phenolic |
| Wheel Width | 2" |
| Width | 76 1/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 318.15 |
| Ship height (cm) | 45.72 |
| Ship length (cm) | 223.52 |
| Ship width (cm) | 195.58 |
| HS code | 8426190000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Beam Height | Caster Material | Max. Clearance | Usable Beam Length | Min. Clearance | Under I Beam Usable Height | Usable Travel Distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
AHS-10-15-10 | 132 1/4" | 12.13" | Ductile Steel | 120" | 148 3/4" | 78" | 78" to 120" | 148 3/4" | €6,294.09 | |
![]() |
AHS-2-10-12 | 149.937" | 6" | Glass Filled Nylon | 144" | 89 3/4" | 90" | 90" to 144" | 89 3/4" | €2,901.99 | |
![]() |
AHS-2-10-16 | 198.062" | 6" | Glass Filled Nylon | 192" | 89 3/4" | 126" | 126" to 192" | 89 3/4" | €3,863.82 | |
![]() |
AHS-2-15-10 | 126" | 6" | Glass Filled Nylon | 120" | 149 3/4" | 78" | 78" to 120" | 149 3/4" | €2,775.88 | |
![]() |
AHS-2-15-12 | 149.937" | 6" | Glass Filled Nylon | 144" | 149 3/4" | 90" | 90" to 144" | 149 3/4" | €3,192.05 | |
![]() |
AHS-2-15-14 | 174.062" | 6" | Glass Filled Nylon | 168" | 149 3/4" | 102" | 102" to 168" | 149 3/4" | €3,412.96 | |
![]() |
AHS-2-15-16 | 198.062" | 6" | Glass Filled Nylon | 192" | 149 3/4" | 126" | 126" to 192" | 149 3/4" | €4,070.88 |
Explore Products
- SMC VALVES AM350C-N04BC-T Modular, 1/4 Inch Size, N Port
- DAYTON 033730 O Ring
- LEVITON CR20-GY Duplex Heavy Duty Narrow Straight Blade Receptacle, 125 VAC, 20 A, 2 Poles, 3 Wires, Gray
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS BQ120800A 218065 Qualified Boring Bar, Solid Carbide Altin, Ma x Depth 0.8 x 0.1875 Shank Dia
- HUBBELL LIGHTING - DUAL-LITE EVCUGWD4 Exit Sign with Emergency Lights LED Green
- WINSMITH E17MDTD21000FT Speed Reducer, 56C Motor Frame, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input
- BUSSMANN 200LMT Semiconductor Fuse, Fast Blow, 200A, 240VAC
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR8-250GN Shelving Unit, Wire
Explore More
- KEYSHAFT
- Refrigerator/Freezer/Ice Maker Acc
- Hole Saws
- Food Service Carts
- Paint Trays and Buckets
- Containment Booms
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Abrasion Level 4, Rough Nitrile
- HI TEMP Welding Pipe Wrap
- KRYTOX GPL 204 Series Standard Grade Grease
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Polypropylene White
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- DYNALON PPCO Specimen Container
- EATON C22 Series Compact Pushbuttons, Extended, Momentary
- LENOX TOOLS Band Saw Blades
- MERSEN FERRAZ 9F61 Components
- MERSEN FERRAZ MULTIVERT Fuse Switch Disconnectors, 1250A, Size 4a, 690VAC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VESTIL AHS-4-10-12 Steel Adjustable Height Gantry Crane with Phenolic Caster, 10 x 12 ft, 4000 lb Capacity, Blue
€3,108.86 /unit







