VESTIL AHS-2-20-16 Steel Adjustable Height Gantry Crane with Glass Filled Nylon Caster, 20 x 16 ft, 2000 lb Capacity, Blue
Get it by Thursday, Apr 9
€4,344.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Portable Gantry Crane |
| Adjustable Height | Yes |
| Assembled Depth | 239 3/4" |
| Assembled Height | 202 1/8" |
| Assembled Width | 88 1/2" |
| Assembly | Assembly Required |
| Base Length | 239 3/4" |
| Base Width | 88 1/2" |
| Batteries Included | No |
| Beam Height | 6" |
| Beam Length | 240" |
| Capacity | 2000 lbs. |
| Caster Configuration | Swivel (4) Position Locking Casters |
| Caster Dia. | 8" |
| Caster Lock | Yes |
| Caster Material | Glass Filled Nylon |
| Caster Width | 2" |
| Caster/wheel Locking | Yes |
| Certification Indicator | D |
| Color | Blue |
| Color Family | Blue |
| Contains Hazardous Material Or Is Aerosol | No |
| Features | Heavy Duty Welded Steel Construction For Long Lasting Use |
| Flange Width | 4" |
| Frame Material | Steel |
| Height | 202 1/8" |
| Height Adjustment | 6 In. |
| I Beam Height | 126" to 192" |
| I Beam Length | 240" |
| Increment Height Adjustment | 6" |
| Length | 239 3/4" |
| Material | Steel |
| Max. Clearance | 192" |
| Max. Overall Height | 202 1/8" |
| Measuring Units | EACH |
| Min. Clearance | 126" |
| Minimum Clearance | 126" |
| No. Of Casters/wheels | 4 |
| Number Of Casters | 4 |
| Origin Criterion | B |
| Under I Beam Usable Height | 126" to 192" |
| Usable Beam Length | 209 3/4" |
| Usable Travel Distance | 209 3/4" |
| Wheel Dia. | 8" |
| Wheel Material | Glass Filled Nylon |
| Wheel Width | 2" |
| Width | 88 1/2" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 372.6 |
| Ship height (cm) | 48.26 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 228.6 |
| HS code | 8426190000 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Height | Beam Height | Caster Material | Max. Clearance | Usable Beam Length | Min. Clearance | Under I Beam Usable Height | Usable Travel Distance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
AHS-10-15-10 | 132 1/4" | 12.13" | Ductile Steel | 120" | 148 3/4" | 78" | 78" to 120" | 148 3/4" | €6,294.09 | |
![]() |
AHS-2-10-12 | 149.937" | 6" | Glass Filled Nylon | 144" | 89 3/4" | 90" | 90" to 144" | 89 3/4" | €2,901.99 | |
![]() |
AHS-2-10-16 | 198.062" | 6" | Glass Filled Nylon | 192" | 89 3/4" | 126" | 126" to 192" | 89 3/4" | €3,863.82 | |
![]() |
AHS-2-15-10 | 126" | 6" | Glass Filled Nylon | 120" | 149 3/4" | 78" | 78" to 120" | 149 3/4" | €2,775.88 | |
![]() |
AHS-2-15-12 | 149.937" | 6" | Glass Filled Nylon | 144" | 149 3/4" | 90" | 90" to 144" | 149 3/4" | €3,192.05 | |
![]() |
AHS-2-15-14 | 174.062" | 6" | Glass Filled Nylon | 168" | 149 3/4" | 102" | 102" to 168" | 149 3/4" | €3,412.96 | |
![]() |
AHS-2-15-16 | 198.062" | 6" | Glass Filled Nylon | 192" | 149 3/4" | 126" | 126" to 192" | 149 3/4" | €4,070.88 |
Explore Products
- CHEMGLASS CG-1213-14 Condenser, Reflux, 205 mm Overall Lg, 100 mm Jacket Length
- MORSE CUTTING TOOLS 52112 Body Drill, rp_3/16 Inch Dia.
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 26 X 4074
- SMC VALVES CKZN-D050E Bracket Kit, 50 mm Size
- MEM CO 3/8LB4-SS Barb Fitting, 303 Stainless Steel, Mnpt X Barbed, 3/8 Inch Pipe Size
- SMC VALVES TS0806R-100-X3 Tubing, 8 mm Size, Type Ts
- FABORY M01420.120.0065 Hex Head Cap Screw, M12x1.75 Thread Size, Steel, 65mm Lg., 7.5mm Head Ht., Hot Dipped Galv
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Tankless Water Heaters
- Wheel Dolly
- Spherical Washers
- Inverter Accessories
- Hardware Cloth
- SHARPE VALVES 39306 Series, Ball Valve
- HELICOIL Complete Working Gages, UNC, 2B
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene Black
- OIL-DRI Universal / Maintenance Spill Kit
- RIDGID Tube Benders
- COXREELS Fuel Dispensing Reels
- ARLINGTON INDUSTRIES Two-Gang Floor Box Kits With Steel Box And Round Metal Cover
- CH HANSON Commercial Stencils, Light Duty, Economy Grade
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VESTIL AHS-2-20-16 Steel Adjustable Height Gantry Crane with Glass Filled Nylon Caster, 20 x 16 ft, 2000 lb Capacity, Blue
€4,344.90 /unit







