VERSA KOOL GVS36VKO-BOSHA-M Air Circulator 36 Inch 11 693 Cfm 115/230v | AD6UJF 4ARJ7
VERSA KOOL GVS36VKO-BOSHA-M Air Circulator 36 Inch 11 693 Cfm 115/230v
Item: AD6UJFModel: GVS36VKO-BOSHA-MCross Ref: 4ARJ7
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Air Circulator
Air Flow 11700 CFM
Amps 7/3.5A
Assembled Partially Assembled
Assembly Required Yes
Blade Dia. 36"
Blade Material Steel
Cord Length 5 ft.
Depth 45"
Drive Type Direct Drive
Environmental Applications Industrial
Fan Cord Length 5 ft.
Fan Housing Material Polyethylene
Fan Mounting Location Pedestal
Guard Material Steel
Height 75"
High Cfm 11693 CFM
Housing Material Polyethylene
Hz 60 Hz
Includes Heavy Duty Mobile Cart W/8" Pneumatic Casters
Max. Ambient Temp. 104°F
Max. Depth 45"
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air Over
Motor Hp 1/2 hp
Motor Insulation Class F
Motor Insulation Class Class F
Motor Speed 825 RPM
Motor Type Permanent Split Capacitor
Mounting Location Pedestal
Mounting Style Pedestal
Nema Plug Configuration 5-15P
Number Of Blades 3
Number Of Conductors 3
Number Of Speeds 1
Oscillating/non-oscillating Oscillating
Oscillation Oscillating
Outside Dia. 37 1/2"
Phase 1
Product Type Standard-Duty Industrial Fan
Rpm 825 RPM
Shaft Dia. 5/8"
Thermal Protection Automatic
Voltage 115/230V AC
Wattage 450 W
Wheeled Base Mobile
Width 42"