KH INDUSTRIES RTBB3L-WDD520-J12F Cord Reel 25 Feet 12/3 Sj Yellow | AA6DYA 13V199
KH INDUSTRIES RTBB3L-WDD520-J12F Cord Reel 25 Feet 12/3 Sj Yellow
Item: AA6DYAModel: RTBB3L-WDD520-J12FCross Ref: 13V199
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Retractable Cord Reel
Cable Length 25 ft.
Cord Color Black
Cord Included Yes
Depth 12"
Enclosed Reel No
Enclosure Rating NEMA 2
Feeder Cord Ending Grounding Plug
Feeder Cord Ending Configuration NEMA 5-20P
Feeder Cord Length 6 ft.
Grade Heavy Duty
Grade - Ext. Cords And Outlet Strips Heavy Industrial
Height 13.812"
Includes Adjustable Ball Stop
Includes Cord Yes
Indoor/outdoor Indoor
Location Indoor
Material Grade Heavy Duty
Max. Amps 20A
Nec Cord Designation SJOW
Nema Plug Configuration 5-20P
Nema Receptacle Configuration NEMA 5-20R
Number Of Conductors 3
Number Of Outlets 4
Number Of Wires 3
Overall Depth 12"
Overall Height 13 13/16"
Overall Width 7 3/4"
Reel Color Yellow
Reel Material Steel
Reel Mounting Bench, Ceiling, Wall
Retractable Cord Ending Quad GFCI Box Receptacl
Retractable Cord Ending Configuration NEMA 5-20R
Retractable Cord Length 25 ft.
Slip Ring Rating 600V/30A
Slip Ring Rating 30A @ 600V
Temp. Range -22°F to +194°F
Temp. Rating -22°F to +194°F
Tension Method Ratchet Lock
Trade Designation SJOW
Voltage 120V AC
Width 7 3/4"
Winding Method Spring Retraction
Wire Size 12 AWG