FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.6351" to 0.76" |
| Dia. Sub-range | 0.7001" to 0.705" |
| Diameter | 0.7041" |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Increments | 0.0001" |
| Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| System Of Measurement | Inch |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.78 |
| Ship width (cm) | 1.78 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC NJGBNR
- DYNABRADE 57529 Supreme Mini Housing
- STA-KON F9014 Non-Insulated Ferrule, Length 0.709 Inch
- CLEVELAND C16856 Taper Length Drill Bit, #24 Drill Bit Size, 3 Inch Flute Length, 9/64 Inch Shank Dia
- SMC VALVES VS7-6-FG-S-3Z-Q Valve, 4/5 Port Size
- MONOPRICE 610161
- APPLETON ELECTRIC 4Q150L
Explore More
- KEYSHAFT
- Plate Underliners Bases and Domes
- Straight Centrifugal Pumps
- Sanding Hand Pad Rolls
- Portable Coolers and Beverage Coolers
- Specialty Sanders
- DESTACO 213 Series Horizontal Hold Down Clamps
- LOUISVILLE AS3000 Series Aluminum Step Ladders
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Plug Caps
- DIXON Female To Male Hex Nipples
- CHICAGO PNEUMATIC Valve Stems
- WILTON TOOLS Brass B.A.S.H Sledge Hammers
- MERIT BRASS 3617D Square Head Pipe Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141270410 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.7041 Inch Size
€41.65 /unit
