FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Plug Gage |
| Accuracy | 0.00004" |
| Dia. Range | 0.6351" to 0.76" |
| Dia. Sub-range | 0.6851" to 0.69" |
| Diameter | 0.6872" |
| Diameter Increment | 0.0001" |
| Diameter Range | 0.6351" to 0.76" |
| Diameter Sub-range | 0.6851" to 0.69" |
| Dimension Type | Inch |
| Finish | Uncoated |
| Gauge Type | No Go Minus |
| Hardness | Rockwell 60/65 |
| Included Certification | Certificate Of Accuracy With Nist Traceability |
| Length | 2" |
| Long Form Calibration Certificate | No |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2" |
| Surface Finish | Four Microinch Or Better |
| Tolerance | 0.00004" |
| Tolerance Class | Class X |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 1.75 |
| Ship width (cm) | 1.75 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Tolerance | Gauge Type | Finish | Dimension Type | Long Form Calibration Certificate | Material | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 141200000 | 0.00006" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €45.94 | |
| 141200400 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200410 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200420 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200430 | - | - | - | - | - | - | - | €43.73 | |
| 141200440 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 | |
| 141200450 | 0.00004" | No Go Minus | Uncoated | Inch | No | Steel | 2" | €43.73 |
Explore Products
Explore More
- KEYSHAFT
- Piano Hinges
- Paint Strainers
- Carbon Monoxide and Smoke Alarm Accessories
- Drill Bit Cases Cabinets
- Laboratory Brushes
- DESTACO 323 Series Pull Action Latch Clamps
- VIBCO US Series High Frequency Electric Vibrators
- HOWARD LEIGHT Max Earplugs
- RUD CHAIN LPW-U Lashing Points, Welding
- VESTIL PEL Series Powered Quick Lifts
- FOREST LITE Wildland Fire Hoses
- 3M Standard Nylon Cable Ties
- STEINER INDUSTRIES Welding Strip Curtains
- 80/20 15 Series 1515-LITE Four Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
VERMONT GAGE 141268720 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6872 Inch Size
€41.65 /unit
